Plastic Box Strapping Roll are available in 0.5 to 0.8 mm thickness and 8 mm to 19 mm sizes, the virgin, colored and natural, printed & plain box straps are highly durable and have high tensile strength, rigidity and abrasion resistance. We have also online printing facility available for print strap according to customer’s requirement.
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Roll Width | 9mm, 12mm, 16mm |
| Packaging Type | BOX |
| Material | PP |
| Strap Width | 7inch |
| Material Grade | Recycled |
| Usage Type | Machine Grade |
| Roll Length | 1000 m |
| Color | White |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Packaging Size | 5kg |
| Usage/Application | Box Packaging |
| Thickness | 12mm |
Minimum order quantity: 12 Kg
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India