We have been serving packaging industry since long time with our range of packaging tapes and films. Packaging industry requires the tapes to be custom printed with company’ logo or name and we duly accomplish these requirements effectively. Our expertise lies in manufacturing superior quality of packaging tapes that can seal the carton and pouches.
₹ 27 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 65 m |
| Base Tape Color | Brown |
| Color | WHITE |
| Tape Thickness | 38 µm |
| Backing Material | PLASTIC |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Tape Type | Adhesive |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Width | 2inch |
| Tape Width | 60 |
| Base Tape Color | Printed Tapes |
| Number of Print Colors | 2 |
| Color | custom colour |
| Backing Material | BOPP |
| Tape Type | Adhesive |
| Length | 50 m |
| Tape Length | 10 m |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Width | 6inch |
| Tape Width | 2 Inch |
| Length | 65 m |
| Number of Print Colors | 2 |
| Brand | Sunpack |
| Usage/Application | Stationery and Packaging |
| Color | Transparent |
| Material | BOPP |
| Tape Feature | Plain |
| Thickness | 40 mm |
| Feature | Water Proof |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 12 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Width | 6 inch |
| Length | 100 m |
| Base Tape Color | Printed Tapes |
| Number of Print Colors | 3 |
| Material | BOPP |
Minimum order quantity: 12 Piece
We manufacture superior quality Adhesive BOPP Tapes that are available in different width and roll sizes as per the requirements of our clients. We offer these adhesive BOPP tapes in transparent, brown and other different colors. We also provide these tapes customized up to three or four color printing where our clients can have their company’s names or logos.
₹ 30 / Piece Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 65 m |
| Base Tape Color | Milky White |
| Number of Print Colors | 2 |
| Tape Design | Custom Brand/Logo |
| Material | BOPP |
| Core Size | 76 mm (3 inch) |
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India