Industries have been focusing on providing the highest quality protective Foam packaging, returnable sustainable packaging solutions and flight cases to help the clients transport their products in a safe, cost-effective and environmentally-friendly way. We are professional world class manufacturer known for being able to come up with innovative solutions when a new product is in development or when a custom product requires special packaging.
₹ 2450 / Piece Get Latest Price
| Density | 18 kg/m³ |
| Sheet Thickness | 10 mm |
| Material | EPE Foam |
| Usage/Application | Industrial |
| Sheet Length | 2000 mm |
| Sheet Width | 1500 mm |
| Application | Sports Goods, Automotive Seat, Sofa Cushion, Packaging, Insulation |
| Size | 1500mm |
| Brand | EPE |
| Color | White |
| Thickness | 1 to 20 mm |
| Type | Polyurethane Foam Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2600 / Piece Get Latest Price
| Foam Type | Flexible PU |
| Density | 18 kg/m³ |
| Brand | EPE |
| Material | EPE Foam |
| Sheet Thickness | 12 mm |
| Sheet Length | 6m |
| Sheet Width | 1500 mm |
| Size | Single |
| Thickness | 10 mm |
| Packaging Type | Round |
| Features | Highly Durability |
| Type | Polyurethane Foam Sheet |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Automotive Seat |
Our product is used packaging and is offered at reasonable price. We use the most advanced technology to produce high-quality goods. Our organization is well backed by the modern machinery and superior kind of labs to manufacture and test the goods. EPE Foam Roll is available in perforated, non-perforated and anti-static and these can also be customized as per the application needs of the customers
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India