EPE (Expanded Polyethylene) foam is a petrochemical product & has versatile applications ranging from packaging to construction, automotive parts to sports goods, and protective covers to air-conditioning insulation etc. EPE Foam Sheet Roll is manufactured through extrusion process. Heat lamination process is used to form a composite multi-layered structure with homogeneous bonding & taper free surface. EPE foam has a very fine and uniform microcellular structure.
₹ 260 / Kg Get Latest Price
| Shape | Round |
| Roll Material | LDPE |
| Design Type | Roll |
| Roll Width | 1.5 meter |
| Material | LDPE |
| Packaging Type | roll |
| Pattern | round |
| Roll Type | Single layer |
| Roll Length | 100 m |
| Length | 100 m |
| Usage | Pallet wrapping, Ecommerce packing, Industrial packing, Retail packing |
| Width | 1500 mm |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | packaging usage |
| Color | white |
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India