EPE (Expanded Polyethylene) foam is a petrochemical product & has versatile applications ranging from packaging to construction, automotive parts to sports goods, and protective covers to air-conditioning insulation etc. EPE Foam Sheet Roll is manufactured through extrusion process. Heat lamination process is used to form a composite multi-layered structure with homogeneous bonding & taper free surface. EPE foam has a very fine and uniform microcellular structure.
₹ 2100 / Roll Get Latest Price
| Foam Type | EPE |
| Design Type | Roll |
| Form | Roll |
| Brand | AIR SUN |
| Width | 1500 mm |
| Length | 100 m |
| Thickness | 1 TO 20MM |
| Usage/Application | PACKAGING |
| Density | 18 kg/m³ |
| Shape | ROUND |
| Color | White |
| Material | LDPE |
| Diameter Mm | 1.5 MTR |
| Country of Origin | Made in India |
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India