We are offering White EPE Foam Roll to our client at a reasonable price as per their requirement.
EPE (Expanded Polyethylene) foam is a petrochemical product & has versatile applications ranging from packaging to construction, automotive parts to sports goods, and protective covers to air-conditioning insulation etc. EPE Foam Sheet Roll is manufactured through extrusion process. Heat lamination process is used to form a composite multi-layered structure with homogeneous bonding & taper free surface. EPE foam has a very fine and uniform microcellular structure.
₹ 6.5 / Meter Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Sun Packaging |
| Width | 1500 mm |
| Thickness | 1-20 mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Features | High Durability |
| Packaging Type | ROLL |
| Color | White |
| Density | 18 kg/m3 |
| Material | EPE |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 200 Meter |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Form | Roll |
| Design Type | Plain |
| Shape | Square |
| Form Type | Roll |
| Width | 1500 mm |
| Length | 50 m |
| Usage/Application | PACKAGING |
| Size/Dimension | 1400 X 2000 MM |
| Thickness | 1 TO 12 MM |
| Brand | AIR SUN |
| Color | White |
| Material | LDPE |
₹ 2300 / Piece Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | MADE IN INDIA |
| Width | 1500 mm |
| Length | 50 m |
| Thickness | 1 TO 20 MM |
| Usage/Application | PACKAGING |
| Color | White |
| Material | LDPE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 2 / Meter Get Latest Price
| Form | Roll |
| Brand | Airsun |
| Water Absorption | 10 % |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 4 inch |
| Length | 100 m |
| Usage/Application | Packaging |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 6 Meter
| Thickness | Width | Length | Price |
| 1 | 1500 mm | 400 Meter | Rs 2300/ Roll |
| 2 | 1500 mm | 200 Meter | Rs 2300/ Roll |
| 3 | 1500 mm | 135 Meter | Rs 2325/ Roll |
| 4 | 1500 mm | 100 Meter | Rs 2300/ Roll |
| 5 | 1400 mm | 80 Meter | Rs 2300/ Roll |
| 6 | 1400 mm | 70 Meter | Rs 2395/ Roll |
| 8 | 1400 mm | 50 Meter | Rs 2300/ Roll |
| 10 | 1400 mm | 40 Meter | Rs 2300/ Roll |
| 12 | 1400 mm | 35 Meter | Rs 2395/ Roll |
| 15 | 1400 mm | 30 Meter | Rs 2540/Roll |
| 20 | 1400 mm | 25 Meter | Rs 3200/Roll |
₹ 5.5 / Meter Get Latest Price
| Form | Roll |
| Water Absorption | 0.75 % |
| Brand | Sun Packaging |
| Thickness | 20 mm |
| Features | High Durability |
| Color | White |
| Material | EPE Foam |
| Width | 1400 Inch |
| Length | 50 Meter |
Minimum order quantity: 12 Meter
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India