we providing the best quality range of White PP Box Strapping Roll.
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12 mm |
| Usage Type | Machine Grade |
| Material Grade | Recycled |
| Roll Length | 1500 MTR |
| Color | White |
| Strap Thickness | 0.7 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Usage/Application | Box Packaging |
| Packaging Type | BOX |
| Packaging Size | 5KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Strap Width | 12 mm |
| Width | 12mm |
| Usage Type | Machine Grade |
| Material Grade | Recycled |
| Roll Length | 1000 MTR |
| Strap Thickness | 0.8 mm |
| Strap Color | White |
| Breaking Strength | 100 kgf |
| Usage/Application | Box Packaging |
| Packaging Type | BOX |
| Packaging Size | 5KG |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 78 / Kg Get Latest Price
| Material | PP |
| Width | 12mm |
| Packaging Type | BOX |
| Strap Width | 12 mm |
| Compatible Machine | Semi Auto |
| Material Grade | Recycled |
| Usage Type | Semi Auto Grade |
| Color | White |
| Roll Length | 650 m |
| Strap Thickness | 0.8 mm |
| Strap Color | White |
| Packaging Size | 5KG |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 12MM |
| Materials | PP |
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India