Airsun brand Air Bubble is made of two layers of LDPE sheets. The air is entrapped between two layers to give excellent cushioning. air bubble film is available in roll form in varying lengths, width and gauge .It is protect your product Air Bubble Roll provide cushioning and protection against breakage and damage in transit. bubble dia 10 mm and 25 mm air bubble roll is available in standard thickness of 180 to 600 gauge, 1 meter & 1.5 metre and length of 100 meter.
₹ 160 / Kg Get Latest Price
| Width | 7inch |
| Thickness (GSM) | 50 GSM |
| Length | 100 m |
| Bubble Diameter | 10 mm |
| Type | Roll |
| Usage/Application | Wooden Furniture |
| Brand | AIR SUN |
| Shape | Round |
| Weight | 5kg |
| Color | Transparent |
₹ 350 / Roll Get Latest Price
| Width | 8 inch |
| Thickness (GSM) | 100 GSM |
| Pattern | Plain |
| Length | 50 m |
| Shape | Round |
| Bubble Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Packaging |
| Type | Packaging Air Bubble Roll |
| Color | Transparent |
| Form | Roll |
| Features | Waterproof |
| Material | LDPE |
Minimum order quantity: 12 Roll
Nilesh Chaudhary (CEO)
Sun Packaging
Unit No B-23, Arihant Industrial Estate, Kaman Bhiwandi Road, Mori, Vasai Virar
Vasai - 401208, Palghar, Maharashtra, India